Smz İnşaat
Smz İnşaat
Smz İnşaat
İkizce Haber Medya Radyo Tv

Tarihi Laleli Çivisiz Camii

Tarihi Laleli Çivisiz Camii
Smz İnşaat

İLÇEMİZİN EN ÖNEMLİ DEĞERİ TARİHİ LALELİ CAMİİ

Laleli camii ilçemiz düzpelit mahallesi akçay nehrinin kenarında yüksek bir alanda yer alan ve eski mezarlık olarak bilinen ilçenin mezarlik alanında bir yerdir.Caminin yapim tarihi, yapanı ve yaptıranı kesin olarak bilinmemektedir. Yapıda bununla ilgili herhangibir yazıta rastlanmamıştır. 1973 tarihinden itibaren eski osmanlı topraklarında dendrokronoloji yada ağaç halkalarından tarihleme yöntemi kullanılarak yapı tarihlendirmeleri yapan ABD. Cornell üniversitesi. Tarih,sanat ve Arkeoloji bölümünden Peterlan KUNIHOLM, 1994 yılında İkizce (Eski) Laleli Camii üzerinde çalışmalar yapmıştır.Caminin ahşabının son tarihleri 1522,1495,1487,1478,1462,1454,1453,1437,1427,1416 ve 1395 olarak 127 yıla yayılır.KUNIHOLM ikizce (eski) Laleli Camiinin son korunan halkanın tarihi olan 1522 civarına veya biraz daha sonrasını tarihlendirmektedir.

Tamamen ahşapdan yapılan Tarihi (eski) Laleli Camimiz Ordu Valiliğimiz ve Ordu büyükşehir belediyemiz ile birlikte Çevre düzenlemesi yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur

Samsun Ordu karayoluna 13 km mesafede olup ilçe merkezine 600 m mesafededir. Gezip görmeye değer tarihi kültürel mirasdır.

Kaynartaş

BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞARAK BİZLERE DESTEK VERMİŞ OLURSUNUZ..!
Smz İnşaat
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ