Smz İnşaat
Smz İnşaat
Smz İnşaat
İkizce Haber Medya Radyo Tv

YAŞLILAR BÜYÜKŞEHİRLE EMİN ELLERDE

YAŞLILAR BÜYÜKŞEHİRLE EMİN ELLERDE
Smz İnşaat

YAŞLILAR BÜYÜKŞEHİRLE EMİN ELLERDE
AKILLI SAAT İLE HAYATLARI KOLAYLAŞACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının desteğiyle yürütülen Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında Ordu’da uygulanan Yaşlıların Yaşam Alanlarında Desteklenmesi (YAŞAD-2) Projesi her geçen gün daha da genişletiliyor.
Gelişen teknolojiyi vatandaşlar için avantaja çeviren Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Bu kapsamda şehirde yalnız yaşayan 65 yaş üstü bireyler için Akıllı Saat Projesi hizmete sunuldu.
65 yaş üstü bireylerin yakınları tarafından kolayca takip edilebilmesi için geliştirilen akıllı saat hem yaşlı vatandaşın hem de yakınlarının eli kolu oldu. Anlık konumlarının görüntülenebilmesi, düşme sensoru ile tehlikeyi bildirmesi, ilaç hatırlatma ile nabız ve kalp atışlarını ölçebilme, fotoğraflı rehber ve hareketsizlik hatırlatıcısı özellikleriyle donatılmış olan akıllı saat, yaşlılar ile yakınları arasında kolay ve sağlıklı iletişim sağlıyor.
“TEHLİKELİ DURUMLARDA DEVREYE GİRECEK”
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Seyfettin Bilkay pilot uygulamasına başlanan projenin uygunluğunun belirlenmesinin ardından ihtiyaç sahibi ve yalnız yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlara dağıtılacağını söyledi.
Akıllı Saat Projesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Daire Başkanı Bilkay şunları kaydetti:
“GSP özelliğine sahip saatte, yaşlı bireylerin bulunduğu konum yakınları tarafından takip edilebilecekken, istenilmeyen bölgeye gitmesini durdurmak amacı ile bireyin belirlenen alanların dışına çıkması durumunda yakınlarına uyarı mesajı gönderilecek. Düşme sensoru özelliği ile bireyin düşmesi algılandığında saat, yakınlarına hem mesaj gönderecek hem de otomatik arayarak uyarı verecek. Herhangi bir tehlikede bulunulduğunda bireyin cihaz üzerindeki SOS düğmesine 3 saniye basılı tutulması ile yakınlarını arayabilecek hem de bulunduğu yerin konumu mesaj olarak iletmiş olacak. Telefon olarak da kullanılabilecek saat aynı zamanda kişilerin numarasını fotoğrafı ile kaydedebilme özelliğine sahip. Böylece yaşlılar kolaylıkla kişileri fotoğraftan tanıyarak arama yapabilecek”
“BİREYİN SAĞLIK TAKİBİ DE YAPILACAK”
Sağlık açısından da bireyin takip edilebileceğinin altını çizen Daire Başkanı Bilkay, “Yine sağlık açısından da kullanabilir olan cihaz, bireyin nabzını ve kalp atışını ölçebilecek. Bireyin günlük alacağı ilaçların hatırlatmasını da yapabilen saat, gereken ilaçları saati geldiğinde otomatik olarak sesli ve yazılı olarak kendisine hatırlatacak. Hareketsizlik hatırlatıcısı özelliği ile bireylerin hareket etmeleri için uyarı zamanları belirlenebilecek, uyku izleme özelliği ile de yakınları tarafından uykusu takip edilebilecek” şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞARAK BİZLERE DESTEK VERMİŞ OLURSUNUZ..!
Smz İnşaat
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ