Smz İnşaat
Smz İnşaat
Smz İnşaat
İkizce Haber Medya Radyo Tv

İkizce Tanıtım

İkizce Tanıtım
Smz İnşaat

Bugün İkizce olarak bilinen yerleşim yerinin son zamanlarda yapılan arştırmalara göre ortaya çıkışı Trabzon İmparatorluğu dönemine (1204-1461) rastlar. İkizce’nin Anadolu Selçuklu Beylikleri döneminde merkezi Tokat Niksar’da bulunan Taceddinoğulları Beyliği’nin eline geçtiği bilinir.

İkizce'nin ismi 1957 yılına kadar Laleli olarak kullanılmıştır.Daha sonra bölge halkının girişimleri ile bu isim İkizce olarak değiştirilmiştir. Yöre isminin İkizce yapılmasının sebebi de ilçenin ortasından geçen derenin ilçeyi ikiye bölmesi veya ilçenin girişinde iki ucu birleşen derenin ilçeyi ikiye bölmesi olarak kabul edilebilir. Laleli isminin geçmişini araştırıldığında ise bölgede yaşayan yerlilerin burada Lalaoğulları adı altında bir beylik kurulduğu rivayet edilir. Laleli'nin gelişimini Osmanlı Lale Devri'nde tam anlamıyla gerçekleştiirildiğinden hareket edersek ismin geçmişine Lale Devri'nde rastlanır. Zaten Osmanlı vezirlerinden Lala Paşa da bir sefer sırasında bu yörede konaklamıştır.

Bugun kutsal olarak kabul gören, yapılışı ve geçmişi hakkında fazla bilgi bulunmayan Eski Camii üzerinde de lale motiflerine rastlanır. Bölgede Türkler ile Rum ve Ermeniler 1920 yılana kadar birlikte yaşamışlardır. Bölgede Keriş Köprüsü olarak bilinen köprü 1896 yılında Rumlar tarafından yapılmıştır.
BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞARAK BİZLERE DESTEK VERMİŞ OLURSUNUZ..!
Smz İnşaat
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ