İkizce Net
İkizce Net
İkizce Net
İkizce Net

BU PROJE HEM ÖĞRETİYOR HEM KAZANDIRIYOR

BU PROJE HEM ÖĞRETİYOR HEM KAZANDIRIYOR
  • Ekonomi / Ordu
  • 19 Mart 2021
  • BU PROJE HEM ÖĞRETİYOR HEM KAZANDIRIYOR için yorumlar kapalı
  • 1.545 KEZ OKUNDU
Ordu Büyükşehir Belediyesinin DOKA 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen “Çalışan Ordu’nun Üreten Kadınları” Projesi’ne katılan 60 kadın kursiyere yönelik verilen “Yöresel Gıda Ürünü Geliştirme Kursu” eğitimleri ORMEK ve DAVET merkezinde devam ediyor.
2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında uygulanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen proje, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanıyor. Ayrıca proje paydaşları olarak Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTAR A.Ş. ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü yer alıyor.
8 Mart tarihinde 3 ayrı grup olarak başlanan eğitimlerde kadın kursiyerler teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitim de alacaklar.
BAKANLIK ONAYLI SERTİFİKA VERİLECEK
İŞKUR tarafından desteklenen eğitimlerde kursiyerlere KOSGEB Sertifikalı Girişimcilik Eğitimleri, e-ticaret ve kooperatifçilik eğitimleri verileceği gibi kurslar sonunda başarılı olan kursiyerlere iş başvurularında ve kendi işlerini kurmalarında gerekli olacak Millî Eğitim Bakanlığı onaylı kurs sertifikası ve KOSGEB Girişimcilik Sertifikası da takdim edilecek.
“DAVET MERKEZİ’NİN KAPILARI HERKESE AÇIK”
Deneyim, Araştırma, Verimlilik, Eğitim ve Ticaret unsurlarının baş harflerini taşıyan DAVET Merkezi, toplumun deneyim ve tecrübeli kesimlerine fırsat eşitliği sağlayacağını belirten Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, “Çalışan Ordu’nun üreten kadınlarına bugün DAVET merkezimiz ev sahipliği yapıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizde istihdamı artırmak adına bu ve bunun gibi projelere devam edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın her fırsatta dediği gibi her alanda üretim yapacağız. Ayrıca üretimi yapmak isteyene de destek olacağız” dedi.
“ÜRETİM YAPMAK İSTİYORUZ”
Ordu Büyükşehir Belediyesinin DOKA 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında yürüttüğü “Çalışan Ordu’nun Üreten Kadınları” projesine katılan kadın kursiyerler projenin kendilerine önemli katkılar sağladığını belirtiler.
Kadın Kursiyerler, “Ordu’nun üreten kadınları olarak kendi yöremize ait meyve ve sebzelerden kendimize has ürünler üretmek istiyoruz. Bunun içinde ne yapabileceğimizi görmek adına bu kurs bizim için çok iyi oldu. Bizlere burada verilen kurslar sayesinde kendimizi geliştirmek ve ilerleyen süreçlerde üretim yaparak hem ev ekonomisine katkı sunmak hem de bir iş sahibi olmak istiyoruz.
Ordu’nun bu konuda zenginlikleri çok. Biz bu zenginliklerin üretim sayesinde daha fazla kişiye ulaştırılmasını istiyoruz. Kadınlara yönelik bu projenin hayata geçirilmesini sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz” diye konuştular.
Öte yandan proje kapsamında belirlenen 60 kadın kursiyer Ordu yöresine özgü turşu, marmelat, pekmez ile unlu mamullerin (yufka, erişte vs.) üretimi, paketlenmesi ve pazarlanması konularında 366 saat, her bir grup için 2,5 ay eğitim alacak.
BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ..!
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ