İkizce Net
İkizce'nin Haber Kaynağı
İkizce Net

Terminale sıkışan hayatlar! 20 gündür İstanbul Havalimanı’nda yaşıyorlar

Aralarında bebek ve yaşlıların da olduğu 16 kişilik bir Afgan aile, Taliban güçleri tarafından ölümle tehdit edilince Türkiye’ye kaçtı. Vize sorunu nedeniyle Türkiye’ye giremeyen aile 22 Haziran’dan bu yana havalimanında bekliyor.

Terminale sıkışan hayatlar! 20 gündür İstanbul Havalimanı’nda yaşıyorlar
  • Güncel
  • 11 Temmuz 2021
  • Terminale sıkışan hayatlar! 20 gündür İstanbul Havalimanı’nda yaşıyorlar için yorumlar kapalı
  • 1.599 KEZ OKUNDU

Afganistan’da ABD ve NATO güçlerinin çekilme tarihi yaklaşırken, Taliban’dan kaçış Türkiye’ye de uzanıyor. Taliban’ın ölüm tehdidi yüzünden Türkiye’ye kaçtıklarını söyleyen bir aile, günlerdir İstanbul Havalimanı’nda yaşıyor. Haberde ismi güvenlik gerekçesiyle ‘Ahmed’ olarak verilen bir aile üyesinin anlatımına göre Taliban saldırısı altındaki Herat şehrinde yaşıyorlardı. Ahmed Afganistan’da ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu olan Blumont’ta çalışıyordu. Bazı akrabaları daha önce ABD’ye gitmişti. Aile Taliban’ın ölüm tehdidiyle karşılaştı. Geçtiğimiz aylarda bir yakınları Taliban tarafından öldürülünce kaçmaya karar verdiler. Önce yaşadıkları Herat şehrinden Kabil’e geçtiler, oradan da havayoluyla 22 Haziran’da İstanbul’a geldiler. Ancak vizeleri yoktu, Türkiye’ye alınmayınca havalimanında yaşamaya başladılar.

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

BBC Türkçe’ye dramlarını anlatan aile uluslararası koruma başvurusu yaptıklarını söylerken Afganistan’a geri gönderilmeleri durumunda ölüm riski olduğunu belirtip bu yüzden ‘yeni hayat’ın kapısında beklemeyi tercih ediyor.

Ahmed, “Taliban, kaçtığımızı biliyor. Geri dönmemiz halinde hepimizi öldürecekler. Hiçbir şekilde ülkemize tekrar dönemeyiz. Bunun hiçbir yolu yok. Ama Türkiye bizi geri göndermeye çalışıyor. Ölmek istemiyoruz” diyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve havalimanı yönetiminden de açıklama yok.

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

Afgan aile havalimanında yatıp kalkıyor, tüm zor şartlara rağmen ölüm riskinin olduğu Afganistan’a dönmek istemiyor.

‘DÖNMEKTEN İYİDİR’

Havalimanındaki bekleyişleri sürerken bir süre sonra iç hatlar terminaline alınmışlar. Ailede 1.5 yaşındaki bir bebek ile ileri yaşta üç kişi de var. Ahmed, hem bebeğin hem de yetişkinlerin acil sağlık tedavisine ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Bir süre önce hastalanınca acil sağlık ekibi gelmiş. Bebek hastaneye götürülüp tedavisinin ardından tekrar aileye teslim edilmiş. Yaşlı bazı aile üyelerinin de sağlık sorunları yaşadığını belirten Ahmed, her şeye rağmen bu koşulların dahi Afganistan’a dönüp ölmekten daha iyi olduğunu vurguluyor.

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

100 BİNİ AŞKIN KİŞİ YOLLARDA

AFGANİSTAN Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakanlığı kayıtlarında, son 3 ayda ülkedeki Taliban saldırıları sonucu 130 binden fazla kişinin evlerini terk ederek güvenli bölgelere göç ettiği açıklandı. Kayıtlara göre en fazla göç, savaşın şiddetlendiği Kuzey Afganistan’da yaşandı. Bu vilayetlerde Taliban’ın saldırılarının arttığı ve insanların göçe zorlandığı ifade edildi.

BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ..!
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ