İkizce Net
İkizce Net
İkizce Net
İkizce Net

Don yaktı yoketti.

Ordu Chp Milletvekili Mustafa Adıgüzel incelermede bulunmak üzere İkizce ilçemize geldi.

Don yaktı yoketti.
  • İkizce
  • 07 Mart 2021
  • Don yaktı yoketti. için yorumlar kapalı
  • 1.522 KEZ OKUNDU

Chp Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel bir dize incelemeler için İkizce ilçemizi ziyaret etti. Adıgüzel fındık bahçelerinde yaptığı incelemeler ardından şu ifadelere yer verdi.

Büyük bir afet ile karşı karşıyayız. Tüm fındık bölgesine meteor düşmüş gibi. 200-700 metre arası rakımda fındığın %90’ı yaşanan don felaketi nedeniyle yandı. Diğer rakımlarda da daha az olsa bile yine yanık var. Fındığın sadece meyvesi değil, dalları bile kurudu.
Çiftçiler her yerden çağrı yapıyor.
Ordu İkizce ilçesi Şenbolluk mahallesinde vatandaşlar ile birlikte fındık bahçelerini gezdik.
İkizce ilçemiz Şenbolluk mahallemizdeyiz. Fındıktaki don zararını göstermek için heryerden çağrılar geliyor. Hakikaten bir facia ile karşı karşıyayız. Tüm Ordu coğrafyası, tüm fındık coğrafyası böyle. Sadece fındığın meyvesi değil, fındık ağacının dalları dahi zarar görmüş. İnanılmaz bir şey. Bahçelerde yapılan tespitlerde %100 yanık var. TARSİM görevlileri zaten %97 vermiş, %100 vermiş. 200-700 rakım arasında %32 ile %100 arası, ağırlıklı olarak %80’in üzerinde yanık tespitleri var. Her yer böyle. Fatsa’dan aradılar, Ünye’den aradılar. Coğrafyamızın her tarafından çığlık yükseliyor. Herkesi sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum. Hükümeti de buradaki vatandaşın zararını bir an önce tazmini konusunda adım atmaya çağırıyorum. Bu üretici her zaman devletine baktı. Devlet de bu yıl üreticiye bakacak. Sigorta yaptıranlar da zararın karşılanması noktasında gerekenin yapılmasını bekliyor. Burada da vatandaşın bir şikayeti var. Tespitlerin sağlıklı yapılmasını istiyor. %80-90 yanık olan yere daha aşağıda zarar tespit yapılmak istendiği bilgileri geliyor. İmza atmayın, bilirkişi isteyin, hukuki yollardan hakkınızı arayın, bize de bildirin kardeşim. Herkes işini doğru yapacak. TARSİM görevlileri de doğru yapacak ve vatandaşın hakkını ödeyecek. Biz de bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, medyada, gereken her yerde dile getireceğiz. Hakikaten burada bir felaket yaşanıyor. Türkiye’nin 1 numaralı tarım ihraç ürünü bu yıl tamamen zarar görmüştür. Daha mart ayındayız. Bundan sonraki dönemde de ilave koşulların kalan az sayıdaki ürüne de zarar vermesi olasıdır. Bu yıl ürün alamayacak üreticiye acilen ilave desteklemelerin planlanması gerekiyor.
Bu arada önce “don fındığa iyi gelir” deyip, sonra da “bahçelerde lastik yakın” diye konuşanlar vardı. Latsik yakmanın artık faydası yok da, siz artık kına yakabilirsiniz..

BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ..!
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ