Smz İnşaat
Smz İnşaat
Smz İnşaat
İkizce Haber Medya Radyo Tv

BAŞKAN GÜLER ARKEOLOJİK KAZILARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

BAŞKAN GÜLER ARKEOLOJİK KAZILARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Smz İnşaat

BAŞKAN GÜLER ARKEOLOJİK KAZILARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Geçtiğimiz günlerde Fatsa’da yol yapım çalışmaları sırasında Antik Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit mezarlara ulaşılmasının ardından başlatılan arkeolojik kazıda, yeni lahit mezar bulundu.
Çalışmaları yakından takip eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız kazı alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Güler, her geçen gün Ordu’dan tarih fışkırdığını belirterek arkeolojik kazı alanını tarih müzesi olarak değerlendireceklerini söyledi.
“YENİ BİR LAHİTİN AÇILMASINA ŞAHİTLİK ETTİK”
Arkeolojik kazı çalışmalarında yeni bir lahit mezarın daha bulunduğunu ifade eden Başkan Güler, “Geçtiğimiz hafta dediğimiz gibi Fatsa’da tarih fışkırmaya devam ediyor. Bugün de yeni bir lahitin açılmasına şahitlik ettik. Burası erken Hristiyanlık döneminde yerleşim yeri olarak kabul edilen, manastırların ve lahitlerin olduğu bir yer. Açılan lahitlerde bilezikler, cam parçalar ve çeşitli eşyalarla karşılaştık. Bolaman Bölgesi Polemanium diye bahsedilen bir alan. Daha önce de değişik medeniyetlerin ve kavimlerin olduğu bir yer. Molla Fenari ve Ayasofya dönemine rastlıyor. Constantine’ye ait dört manastırdan birinin burada olduğu düşünülüyor” dedi.
“BURAYI TARİH TURİZMİNE AÇMAK İSTİYORUZ”
Arkeoloji kazı alanının bir arkeoloji müzesi haline getirerek tarih turizmine açmak isteklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Ordu’nun dünyada sınır aşan bir konuma geleceğini söyledi.
Başkan Güler şöyle konuştu:
“Her geçen gün burada tarihe, arkeolojiye ışık tutacak eserler ortaya çıkıyor. Bu eserler çıkmaya devam ettikçe hem ülkemiz için hem de dünya için bunları kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Alanı da bundan sonraki süreçte bir arkeoloji müzesi haline getirerek tarih turizmine açmak istiyoruz.
Cıngırt Kalesi ile bu alandaki manastır ve diğer çalışmalarla, Yason Burnu’ndaki çalışmalarla, Ünye’deki kale ile Gölköy’deki kale ve Emiroğulları Beyliği zamanında buranın Türkleşmesi ile ilgili tarihi cami o da 1453’e tekabül ediyor. Dolayısıyla yapılan çalışmalar İstanbul’daki gelişmelerle eş zamanlı. Bunların hepsi bizi heyecanlandırıyor. Ordu’muzun tarihi ve arkeolojik zenginliklerine yeni eserler katarak Ordu’muzu dünyada sınır aşan bir konuma getirmek istiyoruz.”
“BURAYI HEM TARİH HEM DE TURİZM AÇISINDAN DEĞERLENDİRMELİYİZ”
Bu bölgenin hem tarih hem de tarih turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğinin söyleyen AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız “Eski Roma tarihinden kalma kazı çalışmalarını inceliyoruz. İnşallah çalışmalarımız biter ve tarih ortaya çıkar. Zaten burası bir sit alanı. Sayın Başkanımız buradaki çalışmalarla yakından ilgileniyor. İnşallah Fatsa tarihiyle bir kültür merkezi olur. Hem tarih olarak hem de tarih turizmi olarak değerlendirmemiz lazım. İnşallah Sayın Başkanımızın liderliğinde bunların hepsini yapacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
“ÇALIŞMALARI HASSASİYETLE YÜRÜTÜYORUZ”
Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğünü belirten Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, “Belediyemiz tarafından yapılan yol çalışmaları sırasında bir lahit mezara denk gelindi. Bununla birlikte çalışmaları durdurup hassas bir şekilde tarihçilerle, kültürcülerle detaylı bir kazı çalışmasına başlanıldı. Sayın Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla çalışmalarımız çok hassas bir şekilde ilerliyor. Bugün ikinci bir lahitte daha denk geldik. Tarihimize sahip çıkmak, bölgemizde turizmi canlandırmak adına yapılabilecek her türlü çalışmayı Sayın Bakanımızın liderliğinde sürdürüyoruz” diye konuştu.

BU İÇERİĞİ DİLEDİĞİNİZ YERDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ..!
Smz İnşaat
HER TÜRLÜ İSTEK ŞİKAYET HABER VE DUYURULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞINIZ..!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ